top of page

Charcotova osteoartropatie

Charcotova noha je onemocnění nohy a hlezna vzniklé v důsledku neuropatie (onemocnění nervů). Díky poškození periferních nervů má pacient sníženou citlivost nohy a dochází k jejímu přetěžování. Přetížení a snížení citlivosti vede k rozvoji trofických defektů kůže (vředů), vzniku infekce a následně ke kostní a kloubní destrukci. Další příčinou vzniku defektů je změna cévního zásobení kostí způsobená neuropatií. Charcotova noha vzniká nejčastěji ve spojení s cukrovkou (diabetes mellitus). Nejčastějším projevem je změna barvy kůže a otok přednoží bez výrazné bolesti.

V mnoha případech uplyne od prvních příznaků k diagnóze Charcotovy nohy několik měsíců. První příznaky nejsou specifické pro toto onemocnění a změny na kostře nohy se objevují až v druhém a třetím stádiu. V prvních stádiích je potřeba vyloučit onemocnění jako revmatoidní artritída, dna, infekční postižení nohy a jiná zánětlivá onemocnění. 

Diagnostika
Charcot neuropathy

Základním vyšetřením je fyzikální vyšetření přednoží lékařem. Lékař posuzuje hybnost jednotlivých kloubů nohy, posuzuje otok končetiny, citlivost, prokrvení a kožní defekty.

Diagnóza neuropatického postižení se odvíjí také od rentgenového snímku (RTG) nohy. RTG prokazuje výrazné postižení kostní tkáně a kloubů nohou. Tyto změny na kostřš jsou výraznější než by odpovídali pocitům pacienta.

Pacient by měl být vyšetřen neurologem a absolvovat cévní vyšetření, které posoudí průchodnost velkých cév končetiny. Rovněž tak, by měl absolvovat interní vyšetření se zaměřením na diabetes mellitus.  

Výrazné deformity je potřeba vyšetřit počítačovou tomografií (CT) s 3D rekonstrukcí. Velmi často až toto vyšetření zobrazí plný rozsah poškození nohy a hlezna.

Konzervativní terapie

V počátečním stadiu je léčba převážně konzervativní (neoperační). Důležité je léčit základní příčinu onemocnění a postižení stabilizovat. Nejčastěji se v konzervativní léčbě používají dlahy, které znehybňují končetinu. Využívají se i speciální ortézy, které odlehčují postižené noze. Táto léčba je často velmi zdlouhavá a vyžaduje spolupráci pacienta s ortopédem a lékaři z jiných oborů.

Nedílnou součástí léčby je fyzioterapie, která dokáže uvolňovat napětí svalů, zlepšuje prokrvení končetiny a napomáhá zmenšení otoků. 

Operační terapie

Operační léčba se uplatňuje zejména v případech, kdy nelze uspokojivě léčit pacienta konzervativně. Cílem léčby je stabilní noha schopná neutrálního postavení (90 stupňů v hlezenním kloubu) a prevence vzniku trofických defektů.  Při rozvinutých deformitách se provádějí různé rekonstrukční výkony, jako je zejména odstranění kostních výrůstků, ztužení postižených kloubů, odstranění trofických defektů a krajních případech i amputace. Kosti a klouby se při operaci fixují buď dlahami a šrouby nebo zevními fixatéry.

bottom of page