top of page

Cvičení po miniinvazivní operaci přednoží

Miniinvazivní operace přednoží využívají k provedení zásahu do kostí a měkkých tkání rotační frézy. Tyto zákroky méně poškozují tkáně a zejména cévní zásobení kosti. I když jsou tyto operace prováděny perkutánně dochází vždy po jejich provedení k otokům, bolestem a k svalové ztuhlosti operované končetiny.

Pacienti by měli první dva týdny po operaci co nejvíce odpočívat. Operovaná končetina by měla být ve zvýšené poloze, tak aby se usnadnil návrat krve a lymfy z dolní končetiny. Ledování se doporučuje pouze po 2-3 pooperační dny 2-3x denně po dobu 20 minut. Je vhodné užívat Aescin 2tablety každých 8 hodin (6 tablet denně) ke zlepšení otoků. V případě bolestí je možné užívat Ibuprofen 400mg každých 8 hodin anebo Paralen 500mg 2tablety každých 12 hodin. Ledování se provádí přes obvazy. Pacienti by měli rozcvičovat hlezenní kloub (kotník) a pohybovat s ním nahou a dolu několik krát denně. První převaz je většinou za 5 až 7 dnů po operaci.  Případné prosáknutí obrazů krví je zcela běžné, a jedná se spíše o estetický problém než závažný problém s operačními ránami.  Chůze je většinou o berlích ve speciální pooperační botě. Pacient při chůzi pokládají operovanou nohu na patu, tak aby udržovali stabilitu.

Po prvním převazu (po 5-7 dnech po operaci) pacienti začínají cvičit s operovaným palcem nohy a prsty. Pacienti chodí o berlích ve speciální pooperační nízké botě s minimální zátěží a operovanou nohu zatěžují na patě. I když se pacienti cítí dobře, nedoporučuje se chůze na delší vzdálenosti, ale klidový režim s nohou ve zvýšené poloze.

Po druhém převazu (10-14 dnů po operaci) pacienti můžou zatěžovat operovanou nohu v pooperační botě se zátěži 50% váhy těla, a tato zátěž by se měla zvyšovat tak, aby 6 týdnů po operaci byla 100% váhy těla.  Chůze o berlích se doporučuje 6 pooperačních týdnů na delší vzdálenosti. Pacienti by měli cvičit s operovaným palcem nohy (viz. video) a rovněž hlezenním kloubem.

Třetí kontrola je 6-8 týdnů po operaci. Pacienti většinou přijdou na kontrolu o berlích v běžné, ale širší botě. Rozhodně nedoporučujeme používání bosoboty (barefoot) v tomto období. Tyto boty jsou vhodné až po zahojení kostní tkání (3 měsíce po operaci).  Sportovní zátěž je již možná, ale pouze jízda na kole nebo rotoped. Skoky a doskoky jsou možné až 3 měsíce po operaci.

bottom of page